Medvídek PU a Post-It

Jednoho slunného dne přišel Tygr za medvídkem PU a říká: „PU, ty jseš chytrá hlava! Potřebuji si zalepit botičky. Chci, abys pro mě namíchal velmi velmi pevné lepidlo. A musí být nejen velmi velmi pevné, ale i velmi rychlé. Prostě za pár vteřin ať to drží jako kámen.“

Medvídek PU chtěl svému příteli Tygrovi pomoci a tak začal míchat dohromady všechny možné lektvary ze své komůrky. Trápil svou nebohou hlavu, co to šlo, ale ne a ne přijít na tu správnou směs pro superpevné bleskurychlé lepidlo. Jeho nejlepší směska sice lepila na počkání, ale byla tak slabounká, že udržela maximálně pár stonků trávy.

Když PU ukázal své „lepidílko“ příteli Tygrovy, ten jen zklamaně řekl: „Je to na nic. Tímhle si můžu lepit leda tak papírky na lednici…“ Medvídek PU jen zkroušeně sklonil hlavu a odkráčel domů…

Tenhle příběh se skutečně odehrál v 70. letech ve firmě 3M.

  • Inženýr Spencer Silver dostal za úkol vytvořit vteřinové lepidlo s vysokou pevností. Náhodou vznikla směs, která reagovala na lehký tlak, dala se opakovaně použít, ale dokázala udržet jen předměty vážící pár gramů.
  • Pan Spencer dostal od svých nadřízených „kartáč“ za to, že nesplnil zadaný úkol. Protože ho ale produkt náhody zaujal, svůj vynález se snažil prezentoval ve firmě. Pokaždé byl odmítnut. Byl však natolik zarputilý, že dalších 5 let vytrvale ukazoval svůj vynález různým kolegům.
  • Nikdo mu nevěřil. Nikdo, kromě kolegy Arta Frye, kterého nadchla myšlenka samolepících lístečků, které dodnes známe pod jménem POST-IT. Nebýt pana Frye a Silverovi neskutečné vytrvalosti, firma 3M by byla přišla o jeden z nejvýnosnějších patentů ve své historií.

Otázkou je, kolik milionů navíc by firma 3M byla vydělala, kdyby pan Spencer dostal šanci hned na začátku. A kolik revolučních nápadů asi ztrácejí společnosti, které od svých lidí čekají jen a pouze „plnění úkolů“?

Posted on September 14, 2014 .